22 березня – День визволення Первомайська від німецько-фашистських загарбників

22 березня — надзвичайно особливий день для мешканців Первомайської громади. 79 років тому, місто Первомайськ, яке більше двох років було окуповане німецько-фашистськими загарбниками у березні було героїчно звільнено військовими.

      Саме у цей день у Первомайську вшановують пам’ять тих,  хто віддав життя за мир та свободу свого народу.

       Минають дні. Як птахи пролітають роки, віддаляючи нас від суворих днів воєнного лихоліття. На превеликий жаль, ряди фронтовиків стають все рідшими. Але величний подвиг захисників і визволителів назавжди залишиться невичерпним джерелом патріотизму, мужності, вірного служіння своєму народові. Ми завжди пам’ятаємо та ніколи не забудемо про тих, хто, не шкодуючи власного життя, захищав рідну землю, наше сьогодення.

                                       Нескорені первомайці

            Напад фашистської Німеччини на нашу державу 22 червня 1941 року перервав мирне життя первомайців. Незважаючи на посилену оборону, вже 3 серпня фашисти окупували Первомайськ. Довгі 968 чорних днів тривала окупація, і 22-27 березня 1944 року радянські війська звільнили наше місто від німецько-фашистських загарбників.

         Про значення визволення міста над Південним Бугом, боїв, які точилися тієї далекої весни на підступах і в самому місті, свідчить той факт, що 22 березня 1944 року о 21.00 Москва салютувала 12-ма артилерійськими залпами із 124 гармат військам II Українського фронту під командуванням маршала Івана Степановича Конєва, які звільнили місто від німецько-фашистських загарбників. З цієї нагоди всесвітньовідомий диктор Левітан озвучив наказ Верховного головнокомандуючого. Звільнення Первомайська, як важливого залізничного вузла і сильного опорного пункту оборони ворога, стало часткою перемоги нашого народу у Великій Вітчизняній війні.

          Великою повагою у первомайців користуються земляки, які відзначилися у боях за визволення нашого краю: Євген Крикун, Сергій Павлов, Дмитро Солтановський, Іван Торбенко, Андрій Чернецький, Григорій Чмихунов, Катерина Кашуцька, Василь Шелякін, Дмитро Шелякін, Яків Литвинов, Я. Таран, Ф. Модельський, М. Лебідь та багато інших.

          У місті свято шанують пам’ять про організаторів та учасників первомайського підпілля — Олександра Аркушу, Іраклія Церетелі, Григорія Калиновського, Федора Загубелюка, Марію Порхун, Ганну Михальченко, Федора Абрамова, Антоніну Бойко, Марію Ягронюк, Олександра Чабанюка та багатьох інших. Понад 8000 жителів міста Первомайська зі зброєю в руках захищали Батьківщину від німецько-фашистських загарбників на фронтах Великої Вітчизняної війни. У боротьбі за свободу своєї країни на різних фронтах смертю хоробрих загинуло понад 2000 первомайців. Наша первомайська земля виховала 14 героїв Радянського Союзу та 16 кавалерів ордена Олександра Невського. Героями Радянського Союзу стали Абрамович Абрам Григорович, Вахненко Олексій Якович, Головченко Володимир Терентійович, Гречаний Парфентій Карпович, Драгомирецький Володимир Порфирович, Дяченко Дар’я Григорівна, Крижановський Савва Полікарпович, Лобов Яків Михайлович, Моргуненко Володимир Степанович, Паламарчук Георгій Михайлович, Панамарчук Семен Трохимович, Черевичний Іван Іванович, Шелест Денис Андрійович, Шкурко Макар Іванович.

       Якщо бажаєте дізнатися більше про визволення Первомайщини , про  героїчні постаті тих часів та визволителів нашого міста, раджу  перейти на Офіційний сайт Первомайської міської ради, http://pervomaisk.mk.ua/s/5304db4134de64360ed1f6b73b0fd3f1 , на сторінку “Знайомство з містом” і прочитати матеріал “Визволення Первомайська”.